PHP 8.1.15 Released!

Azure Uygulama Hizmetleri

PHP, Azure Uygulama Hizmetleri sıklıkla kurulmaktadır (nam-ı diğer Microsoft Azure, Windows Azure, Azure Web Apps).

Azure Uygulama Hizmetleri web uygulamalarınızı barındıracak Windows Web Servers havuzlarını yönetir. Ayrıca, kendi web sunucularınızı, kendi Azure Bilişim Sanal Makinelerinizde veya diğer sunucularda da yönetebilirsiniz.

Azure Uygulama Hizmetleri web sitesinden PHP otomatik olarak zaten etkin olur. Azure Portalında, kendi web sitenizi seçtikten sonra kullanacağınız PHP sürümünü seçebilirsiniz. Öntanımlı sürüm yerine daha yeni bir sürümü seçmeniz de mümkündür.

Bu nedenle PHP ve eklentileri, diğer Windows sunucularında olduğu gibi Azure Uygulama Hizmetleri üzerinde de çalışacaktır. Bilgi tabanının çoğu da taşınabilirdir, bu nedenle Windows Sorun Giderme Sayfasına da bakın. Ancak Azure Uygulama Hizmetleri için yönetim arabirimi farklıdır:

  • » Azure portalı: Web siteleri oluşturun, ayarları düzenleyin ve silin.

  • Kudu Panosu: [web sitenizin adı].azurewebsites.net. Ardından, Kudu panosu » https://[web sitenizin adı].scm.azurewebsites.net/ olur. Pano, bazı hata ayıklama yeteneklerine, dosya yönetimine ve site eklentilerine erişmenizi sağlar. Site eklentileri, web sitenize PHP önizleme yapıları gibi ek programlar ekleyebilmeniz sağlayan bir Azure mekanizmasıdır.

  • IIS Yöneticisi, Sunucu Yöneticisi veya RDP kullanamazsınız.

PHP kodunuzdan birçok Azure Hizmetini programlı olarak kullanmak için bir PHP SDK'sı da vardır. Bkz: » PHP için Azure SDK'sı'.

Daha fazla bilgi için bkz: » Azure PHP Geliştirici Merkezi

WinCache

WinCache, Azure Uygulama Hizmetleri üzerinde öntanımlı olarak etkindir ve etkin durumda bırakmanız önerilir. Kendi PHP kurulumunuzu yapmak isterseniz WinCache'yi de etkinleştirmelisiniz.

Özel PHP Kurulumu

Kendi PHP derlemenizi D:\Home (C:\ yazılabilir değildir) dizini altına yükleyebilirsiniz. Ardından Azure Portalında, .php için SCRIPT_PROCESSOR'e yapınızdaki php-cgi.exe dosyasının mutlak yoluna atayın.

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top