PHP 8.0.0 Released!

Kurulum

mbstring öntanımlı olarak etkin modüllerden biri değildir, yani PHP'yi derlerken etkinleştirmeniz gerekir. Ayrıntılar için Yapılandırma ve Kurulum bölümüne bakınız.

mbstring modülü ile ilgili yapılandırma seçenekleri:

 • --enable-mbstring: mbstring işlevlerini etkin kılar. mbstring işlevleri kullanmak istiyorsanız yapılandırma seçeneklerinize bunu da dahil etmelisiniz.

  mbstring modülü libmbfl kütüphanesini gerektirir. Bu kütüphane mbstring ile birlikte gelmektedir. libmbfl sisteminizde zaten mevcutsa ve kurulu kütüphanenin kullanılması için --with-libmbfl[=DiZiN] seçeneğini belirtebilirsiniz.

  PHP 4.3.0'dan itibaren, mbstring modülü Japonca'nın yanında Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince, Korece ve Rusçayı da desteklemektedir.

  PHP 4.3.3 ve öncesinde, bu özelliği etkin kılmak için aşağıdaki diller için --enable-mbstring=DİL seçeneğini şöyle belirtmek zorunda kalırdınız:

  Basitleştirilmiş Çince desteği için: --enable-mbstring=cn Geleneksel Çince desteği için: --enable-mbstring=tw Korece desteği için: --enable-mbstring=kr Rusça desteği için: --enable-mbstring=ru Japonca desteği için (öntanımlıdır): --enable-mbstring=ja Desteklenen tüm dil kodlamalarını etkin kılmak için: --enable-mbstring=all.

  Bilginize:

  PHP 4.3.4'ten itibaren, libmbfl tarafından desteklenen kodlamaların tamamı --enable-mbstring seçeneği ile etkin kılınabilmektedir.

 • --enable-mbstr-enc-trans: mbstring dönüşüm mekanizmasını kullanarak HTTP girdi karakter kodlaması dönüşümlerini etkinleştirir. Bu seçenek etkin olduğu takdirde, HTTP girdi karakter kodlaması özdevinimli olarak mbstring.internal_encoding yapılandırma yönergesi ile belirtilen karakter kodlamasına dönüştürülür.

  Bilginize:

  PHP 4.3.0'dan itibaren, --enable-mbstr-enc-trans seçeneği kaldırılmıştır. Bunun yerine artık mbstring.encoding_translation yapılandırma yönergesi kullanılmaktadır. Bu yönergeye On değeri atamakla HTTP girdi karakter kodlaması dönüşümü etkin kılınmış olur (öntanımlı değer Off'tur).

 • --disable-mbregex: Çok baytlı karakter destekli düzenli ifade işlevlerini iptal eder.
add a note add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top