International PHP Conference Berlin 2021

Kurulum

PHP 4.2.0'dan itibaren bu işlevler öntanımlı olarak etkindir. PCRE işlevlerinin derlenmesini --without-pcre-regex seçeneği ile engelleyebilirsiniz. Eğer PHP dağıtımı ile gelen kütüphaneyi kullanmayacaksanız kullanacağınız kütüphanenin yerini --with-pcre-regex=DiZiN seçeneği ile belirtebilirsiniz. Daha eski sürümleri kullananlar bu işlevleri kullanmak istiyorlarsa PHP'yi --with-pcre-regex[=DiZiN] seçeneğini kullanarak derlemelidirler.

PHP'nin Windows sürümünde bu eklenti yerleşik olarak gelmektedir. Bu işlevleri Windows'ta kullanmak için herhangi bir eklenti kurmanıza gerek yoktur.

Bilginize:

PHP 5.3.0'dan itibaren bu eklenti iptal edilememekte olup daima kullanılabilir durumdadır.

Ancak, PCRE'yi hala harici bir kütüphaneyi --with-pcre-regex=DiZiN seçeneğiyle belirterek kulanmak mümkündür.

PCRE etkin bir proje olup PHP'nin işlevselliği bu değişikliklerden etkilenir. PCRE'nin en yeni özellikleri PHP belgelerine zamanında aktarılamadığından belgeler kısmen güncel olmayabilir. Değişikliklerin listesini » PCRE kütüphanesi değişiklik günlüğünde bulabilirsiniz. PHP ile dağıtılan PCRE sürümleri aşağıda listelenmiştir:

PHP ile dağıtılan PCRE kütüphanesinin güncelleme geçmişi
PHP Sürümü Güncel PCRE Sürümü Açıklama
4.4.7 7.7  
5.0.0 4.5  
5.0.5 5.0  
5.1.0 6.2  
5.2.0 6.7  
5.2.2 7.0  
5.2.4 7.2  
5.2.5 7.3  
5.2.6 7.6  
5.2.7 7.8  
5.3.0 7.9  

add a note add a note

User Contributed Notes 1 note

up
0
Lrinczy Zsigmond
2 years ago
From PHP version 7.3, 'pcre2' is used instead of 'pcre'. It is bundled with the PHP source, or a preinstalled pcre2 can be used if it was compiled with these configure-options:

--enable-shared --enable-unicode --enable-jit

If you want to use preinstalled pcre2 with PHP, use configure-options --with-pcre-dir=<path> and --with-pcre-regex=<path> (I don't know why there is two of them).
To Top