PHP 8.1.26 Released!

Kurulum

Bu eklentinin geliştirmesi durmuştur. Ancak, kaynak kodu PECL SVN deposunda bulunabilir. Yeri: » https://svn.php.net/viewvc/pecl/fdf.

This extension is no longer bundled with PHP.

Bilginize: If you run into problems configuring PHP with fdftk support, check whether the header file fdftk.h and the library libfdftk.so are at the right place. The configure script supports both the directory structure of the FDF SDK distribution and the usual DIR/include / DIR/lib layout, so you can point it either directly to the unpacked distribution directory or put the header file and the appropriate library for your platform into e.g. /usr/local/include and /usr/local/lib and configure with --with-fdftk=/usr/local.

Bilginize: Note to Win32 Users

Bu eklentinin çalışabilmesi için bazı DLL dosyalarının bulunduğu yerlerin Windows sistem PATH'ında tanımlı olması gerekir. Bunun nasıl yapılacağı SSS altında "PHP dizinimi Windows'ta PATH'a nasıl eklerim" başlığı altında açıklanmıştır. Eklenti, DLL dosyaları PHP dizininden Windows system dizinine taşındığında da çalışırsa da (çünkü system dizini sistem PATH'ında zaten vardır) bu önerilmez. Bu eklentinin çalışabilmesi için bulunduğu dizine PATH üzerinden erişebilmesi gereken dosyanın ismi: fdftk.dll

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top