Kurulum

Bu bölüm, kurulum sırasında sık rastlanan sorunlarla ilgili sorular ve çözümlerden derlenmiştir. PHP hemen hemen tüm işletim sistemlerine kurulabilmekte ve hemen her HTTP sunucusu ile çalışabilmektedir.

PHP'yi kurmak için Yapılandırma ve Kurulum bölümündeki talimatları izleyin.

 1. Apache 2'yi çok evreli bir MPM ile üretim ortamında neden kullanmamalıyım?
 2. Unix/Windows: php.ini dosyamın yerini bulamıyorum!
 3. Unix: PHP'yi kurdum, fakat her belge yükleyişimde 'Document Contains No Data'! (Belge hiç veri içermiyor!) şeklinde bir ileti alıyorum. Ne yapmalıyım?
 4. Unix: PHP'yi RPM'leri kullanarak kurdum, fakat Apache, PHP sayfalarını işlemiyor! Ne yapmalıyım?
 5. Unix: Apache'yi FrontPage eklenti yamasıyla yamadım ve hemen ardından PHP çalışmaz hale geldi. PHP, Apache FrontPage eklentileriyle uyumlu değil mi?
 6. Unix/Windows: PHP'yi kurdum, fakat PHP betiğine tarayıcımla erişmeye çalıştığımda boş bir sayfa alıyorum.
 7. Unix/Windows: PHP'yi kurdum, fakat PHP betiğine tarayıcımla erişmeye çalıştığımda sunucudan 500 hatası alıyorum.
 8. Bazı işletim sistemleri: PHP'yi hatasız kurdum fakat Apache'yi başlatmak istediğimde tanımsız simge hataları aldım: [mybox:user /src/php5] root# apachectl configtest apachectl: /usr/local/apache/bin/httpd Undefined symbols: _compress _uncompress
 9. Windows: PHP'yi kurdum fakat tarayıcımla bir PHP betiğine erişmek istediğimde şöyle bir hata alıyorum: cgi error: The specified CGI application misbehaved by not returning a complete set of HTTP headers. The headers it did return are:
 10. Windows: Tüm talimatları izlememe rağmen PHP ile IIS'yi birlikte çalıştıramadım!
 11. PHP'yi IIS, PWS, OmniHTTPD veya Xitami ile CGI olarak çalıştırırken şu hatayı alıyorum: Security Alert! PHP CGI cannot be accessed directly..
 12. Hangi php.ini dosyasının okunduğunu nasıl anlayacağım? Yaptığım değişikliklerin bir etkisi olmuyor gibi gözüküyor.
 13. PHP dizinimi Windows'ta PATH değişkenine nasıl eklerim?
 14. Windows üzerinde PHP'nin php.ini dosyasını kullanabilmesini nasıl sağlarım?
 15. PHP ile Apache içerik dili uzlaşımını kullanmak (MultiViews seçeneği) mümkün mü?
 16. PHP'nin GET ve POST istekleri dışında istekleri işleme sokmaması sağlanabilir mi?
Apache 2'yi çok evreli bir MPM ile üretim ortamında neden kullanmamalıyım?

PHP üçüncü parti kütüphaneler kullanılarak muhtelif HTTP uygulamaları geliştirmeyi sağlayan bir yapıştırıcıdır. PHP'nin esnekliği ve gücü üzerinde çalıştığı platformun gücü ve kararlılığı ile sınırlıdır. Çalışmak için bir işletim sistemine, HTTP sunucusuna ve 3. parti modüllere ihtiyaç duyar ve bunlar arasında bir yapıştırıcı gibi davranır. Bunlardan biri çalışmasını durdurursa sorunu saptayıp çabucak çözümlemeniz gerekir. PHP'nin üzerinde çalıştığı ortamı, birbirlerinden bağımsız çalışma evreleri, tamamen ayrı bellek bölümleri ve her istek için ayrı bir çalışma alanı ile daha da karmaşıklaştırırsanız, PHP'nin hamuru bir bulamaca dönüşebilir.

Çok evreli bir MPM kullanmak isterseniz, PHP'nin kendi bellek uzayında çalışmasını sağlayan FastCGI yapılandırması bir çözüm olabilir.

Unix/Windows: php.ini dosyamın yerini bulamıyorum!

Öntanımlı olarak Unix üzerindeki yeri /usr/local/lib dizinidir. Çoğu kişi bu dosyanın yerini derleme sırasında --with-config-file-path seçeneğini kullanarak değiştirmektedir. Siz de isterseniz dosyanın yerini şöyle değiştirebilirsiniz:

--with-config-file-path=/etc
Böylece kaynak paketindeki php.ini-development dosyası /etc/php.ini olarak kurulur ve üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

--with-config-file-scan-dir=YOL

Windows'ta php.ini dosyasının öntanımlı yeri Windows dizinidir. Apache HTTP sunucusu kullanıyorsanız php.ini önce Apache'nin kurulum dizininde aranır (örn, c:\program files\apache group\apache). Bu yer aynı makinede çalışan farklı Apache sürümleri için farklı yerlerde olabilir.

Ayrıca bakınız: Yapılandırma Dosyası.

Unix: PHP'yi kurdum, fakat her belge yükleyişimde 'Document Contains No Data'! (Belge hiç veri içermiyor!) şeklinde bir ileti alıyorum. Ne yapmalıyım?

Muhtemelen PHP'nin bazı sorunları var ve core dosyası dökümlüyor olmalı. Bu durumda, sunucunuzun günlük kayıt dosyalarına bakıp sorunu küçük bir deney ortamında üretmeye çalışın. 'gdb' kullanmayı biliyorsanız, hata raporunuzda sorun hakkında geliştiricilere çok yardımcı olacak bir hata izleme çıktısı sağlayabilirsiniz. PHP'yi bir Apache modülü olarak kullanıyorsanız şunları yapmayı deneyin:

 • httpd sürecini durdurun

 • gdb httpd

 • httpd süreçlerini durdurun

 • > run -X -f /bir/yol/httpd.conf

 • Ardından soruna sebep olan adresi tarayıcınızla açın.

 • > run -X -f /bir/yol/httpd.conf

 • Bir core dosyası dökümleniyorsa gdb size bunun sebebini söyleyecektir.

 • Şunu yazın: bt

 • Hata raporunuza bu geriye doğru hata izleme bilgisini eklemeli ve raporu » https://github.com/php/php-src/issues adresinden göndermelisiniz.

Eğer betiğinizde düzenli ifade işlevlerini (preg_match() ve benzerleri) kullanıyorsanız, PHP'yi ve Apache'yi aynı düzenli ifade paketiyle derlediğinizden emin olmalısınız. PHP ve Apache 1.3.x için bu otomatik olarak gerçekleşir.

Unix: PHP'yi RPM'leri kullanarak kurdum, fakat Apache, PHP sayfalarını işlemiyor! Ne yapmalıyım?

Hem Apache hem de PHP'yi RPM paketlerinden kurduğunuz varsayımıyla httpd.conf dosyanıza aşağıdaki satırların tamamını veya bir kısmını ekleyin veya başlarındaki # imlerini silip o satırları etkin kılın:

# Ek Modüller
AddModule mod_php.c
AddModule mod_perl.c

# Ek Modüller
LoadModule php_module     modules/mod_php.so
LoadModule php5_module    modules/libphp5.so
LoadModule perl_module    modules/libperl.so
Ve sunucu genelinde geçerli olacak şekilde veya PHP'nin etkin olacağı sanal konak bölümünde şu satırı ekleyin:
AddType application/x-httpd-php .php

Unix: Apache'yi FrontPage eklenti yamasıyla yamadım ve hemen ardından PHP çalışmaz hale geldi. PHP, Apache FrontPage eklentileriyle uyumlu değil mi?

PHP, FrontPage eklentileriyle gayet güzel çalışır. Sorun, FrontPage yamasının PHP'nin de çalıştığı veri yapılarını değiştirmesidir. FP yamasını uyguladıktan sonra PHP'yi yeniden derleyerek (make clean; make) sorunu çözebilirsiniz.

Unix/Windows: PHP'yi kurdum, fakat PHP betiğine tarayıcımla erişmeye çalıştığımda boş bir sayfa alıyorum.

Tarayıcınıza 'Sayfa kaynağını göster' derseniz PHP betiğinizin kaynak koduna bakarak sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Yani, HTTP sunucusu betiği yorumlasın diye PHP'ye göndermemiştir. Sunucu yapılandırmasında birşeyler yanlış gitmiş olabilir. PHP kurulum talimatlarını tekrar uygulayarak sunucu kurulumunuzu tekrar gözden geçirin.

Unix/Windows: PHP'yi kurdum, fakat PHP betiğine tarayıcımla erişmeye çalıştığımda sunucudan 500 hatası alıyorum.

Sunucu PHP'yi çalıştırmaya uğraşırken birşeyler yanlış gitmiş. Hataları görmek için komut satırından PHP çalıştırılabilirinin (Windows'ta php.exe) bulunduğu dizine geçip php -i komutunu verin. Eğer PHP çalışırken bir sorun ortaya çıkıyorsa ne yapılması gerektiği ile ilgili ipuçları içeren bir hata iletisi gösterilir. Eğer ekranı dolduran bir dolu HTML kodu alıyorsanız (bu, phpinfo() işlevinin çıktısıdır) PHP düzgün çalışıyor demektir. Bu durumda sunucu yapılandırmanızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

Bazı işletim sistemleri: PHP'yi hatasız kurdum fakat Apache'yi başlatmak istediğimde tanımsız simge hataları aldım:
[mybox:user /src/php5] root# apachectl configtest
 apachectl: /usr/local/apache/bin/httpd Undefined symbols:
 _compress
 _uncompress

Bu sorun PHP'nin kendisi ile değil, MySQL istemci kütüphanesi ile ilgilidir. Derleme sırasında --with-zlib seçeneğini kullansaydınız bu sorun çıkmayacaktı. Bu konudan MySQL SSS'sinde de bahsedilmiştir.

Windows: PHP'yi kurdum fakat tarayıcımla bir PHP betiğine erişmek istediğimde şöyle bir hata alıyorum:
cgi error:
 The specified CGI application misbehaved by not
 returning a complete set of HTTP headers.
 The headers it did return are:

Hata iletisi PHP'nin hiçbir şey çıktılamadan başarısız olduğu anlamına gelmektedir. Hataları görmek için komut satırından PHP çalıştırılabilirinin (Windows'ta php.exe) bulunduğu dizine geçip php -i komutunu verin. Eğer PHP çalışırken bir sorun ortaya çıkıyorsa ne yapılması gerektiği ile ilgili ipuçları içeren bir hata iletisi gösterilir. Eğer ekranı dolduran bir dolu HTML kodu alıyorsanız (bu, phpinfo() işlevinin çıktısıdır) PHP düzgün çalışıyor demektir.

PHP komut satırından düzgün çalışıyorsa betiğe tarayıcınızla tekrar erişmeyi deneyin. Yine aynı hatayı alıyorsanız sorun şunlardan biri olabilir:

 • Yüklemeye çalıştığınız PHP betiği, php.exe, php5ts.dll, php.ini veya PHP eklentileri gibi bazı dosyaların izinleri anonim internet kullanıcısının ISUR_<makineadı> bunlara erişebilmesine izin vermiyordur.
 • Betik dosyası mevcut değildir (veya belge kök dizinine göre sizin düşündüğünüz yerde değildir). IIS kullanıyorsanız, İnternet Hizmetleri Yöneticisinde betik eşlemlerini ayarlarken 'dosya mevcut mu diye bir bakıver' kutusunu işaretlemek suretiyle bu hatayı yakalayabilirsiniz. Betik dosyasının mevcut olmaması durumunda sunucu bu hata yerine bir 404 hatası döndürecektir. IIS kullanmanın size ek bir yararı daha olacak: Betik dosyanız üzerinde NTLanMan izinlerine dayalı olarak gerekli kimlik doğrulaması da yapılacaktır.
Windows: Tüm talimatları izlememe rağmen PHP ile IIS'yi birlikte çalıştıramadım!

PHP betiğini çalıştıracak kullanıcıların php.exe'yi çalıştırabilecek izinlere sahip olup olmadığına bakın! IIS bunun için kurulumda eklenen bir anonim kullanıcı kullanır. Bu kullanıcının php.exe'yi çalıştıracak izne sahip olması gerekir. Ayrıca, kimlik doğrulaması gerektiren kullanıcıların da php.exe'yi çalıştıracak izne sahip olması gerekir. Ve IIS4'e PHP'nin bir betik yorumlayıcı olduğunu da belirtmeniz gerekir. Ek olarak, bu SSS'yi de okumanızı öneririz.

PHP'yi IIS, PWS, OmniHTTPD veya Xitami ile CGI olarak çalıştırırken şu hatayı alıyorum: Security Alert! PHP CGI cannot be accessed directly..

cgi.force_redirect yönergesine 0 atamalısınız. Öntanımlı değeri 1 olup, php.ini dosyasında bulunduğu satırın başında bir ; varsa o noktalı virgülü silmeniz gerekir.

Öntanımlı değer 1 olduğundan değişikliği doğru php.ini dosyasında yaptığınızdan %100 emin olmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi için bu SSS'ye bakınız.

Hangi php.ini dosyasının okunduğunu nasıl anlayacağım? Yaptığım değişikliklerin bir etkisi olmuyor gibi gözüküyor.

php.ini dosyanızın PHP tarafından okunduğundan emin olmak için phpinfo() çağrısı yapmanız gerekir. Sayfanın başına yakın bir yerlerde hangi dosyanın okunduğu bilgisini Configuration File (php.ini) altında görebilirsiniz. Böylece dosyayı nereye koyacağınızı bilirsiniz. Eğer listede sadece bir dizin varsa php.ini dosyanızı bu dizine koymalısınız. php.ini dosyanız listede gösterilen dizinlerden birindeyse okunacak demektir.

Eğer php.ini okunuyor ve siz PHP'yi bir modül olarak çalıştırıyorsanız php.ini dosyanızda değişiklik yaptıktan sonra HTTP sunucunuzu yeniden başlatmayı unutmayınız.

Ayrıca bakınız: php_ini_loaded_file().

PHP dizinimi Windows'ta PATH değişkenine nasıl eklerim?

Windows:

 • Denetim Masasına gidip Sistem simgesini açın (Başlat → Denetim Masası → Sistem).

 • Gelişmiş sekmesine gidin.

 • 'Ortam Değişkenleri' düğmesine tıklayın.

 • 'Sistem Değişkenleri' panosuna bakın.

 • Path girdisini bulun (bulmak için listeyi kaydırmanız gerekebilir)

 • Path girdisine çift tıklayın.

 • Satırın sonuna bir ';' koyup PHP dizini ekleyin (örnek: ;C:\php).

 • Tamam düğmesine tıklayın.

Bilginize: PATH değişkeninde yaptığınız değişikliklerin uygulanmasını istiyorsanız yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayınız.

Windows üzerinde PHP'nin php.ini dosyasını kullanabilmesini nasıl sağlarım?

Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Apache kullanıyorsanız Apache belgelerine bakın, aksi takdirde PHPRC ortam değişkenini kullanmalısınız.

PHP ile Apache içerik dili uzlaşımını kullanmak (MultiViews seçeneği) mümkün mü?

PHP'yi dosya uzantıları ile ilişkilendirirseniz herşey düzgün çalışır. Bu SSS'de PHP dosyalarını uzantısız ilişkilendirdiğinizi ve içerik uzlaşımında PHP dosyalarının uzantılarına bakılmaksızın seçilmesini istediğinizi varsayacağız. Bu durumda, AddType application/x-httpd-php .php yerine şunları yazın:

AddHandler php5-script php
AddType text/html php
Bu çözüm PHP'nin bir modül olarak çalıştığı Apache 1'de php-script yakalanmayacağından çalışmayacaktır.

PHP'nin GET ve POST istekleri dışında istekleri işleme sokmaması sağlanabilir mi?

Hayır. PHP, CONNECT gibi her istek yöntemiyle çalışabilir. Doğru yanıt durumu header() ile gönderilebilir. Eğer sadece GET ve POST yöntemlerinin işleme sokulmasını istiyorsanız bunu Apache yapılandırmanızda şöyle sağlayabilirsiniz:

<LimitExcept GET POST>
Deny from all
</LimitExcept>

add a note

User Contributed Notes 19 notes

up
12
per dot fikse at ipj dot no
18 years ago
Installing PHP 4 or 5 on Windows Server 2003 x64 results in http error 505. This is not a PHP bug. It is due to running a 32-bit ISAPI DLL under the 64-bit version of IIS 6, as documented here: http://support.microsoft.com/?id=895976

Solution: Flip the Metabase flag for Enable32bitAppOnWin64 as described in http://support.microsoft.com/?id=894435 ,
like this: CSCRIPT ADSUTIL.VBS SET W3SVC/AppPools/Enable32bitAppOnWin64 1

(Alternatively with full path: cscript %SYSTEMDRIVE%\inetpub\adminscripts\adsutil.vbs SET W3SVC/AppPools/Enable32bitAppOnWin64 1)
up
6
emzeperx at emzeper dot hu
17 years ago
You do not have to restart the whole system make effect of changing the PATH env var. For me (sbs2003) worked automatically.
on older systems you can use

set $Path=%path%;c:\php

command to extend immediately the path var.
up
4
nigel dot salt at hotmail dot com
19 years ago
Finally got IIS 5 and PHP 5 to talk.

What worked for me was:

1) Set
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\
W3SVC\Parameters\Script Map]
".php"="your path to php\\php.exe"

2) ensure there is not a php.ini in the windows system folder and that there is one wherever you've put PHP

3) edit php.ini and set cgi force redirect to 0 and cgi.rfc2616_headers = 1

4) Put the PHP scripts in their own folder underneath the inetpub root

5) Open the IIS console, right click your new php folder
In the Directory tab
set application name to the name of the folder
set executable and script as permission
set application protection to low
Click configuration and check that .php is mapped to wherever you put
PHP

Restart IIS

Try a very simple PHP page and it should work

Nigel
up
4
john dot calder at manukau dot ac dot nz
15 years ago
WINDOWS 2003 and IIS. BIG LESSON FOR ME was "don't mess with the optional components".
I had lots of trouble until I tried installing without asking for extras and then it was very smooth.
I have found no need to set up paths.
I have found no need to configure IIS.
I have found no need to change security on the PHP folder.

What works for me with Windows/IIS:

1. You need to be logged-on as "administrator"

2. Run "php-5.2.6-win32-installer.msi"
Your ONLY action during this wizard is to select "IIS ISAPI" as the webserver. Do NOT CHANGE anything else! I am guessing that the optional extras apply only to Apache because after enabling them I see Apache-related error messages.

3. Setup a test virtual directory as you would for an ASP or ASP.NET web app. eg "phptest"
Then use notepad to create a test page eg "test.php"
<?php
phpinfo
();
?>

4. In Internet Explorer, test with eg this address
http://localhost/phptest/test.php

IF this does not give you a beautiful page of details THEN start reading other advice on this page - especially helpful for me was the faq advice to test run "php.exe -i" from the command prompt.
up
4
charleslynch at xybersoftware dot com
15 years ago
One final note to the message below if you are getting the message about not having rights to execute...You need to use IIS right click on the website and choose 'Properties/Home Directory' then on the 'Execute Permissions' combo box you need to choose 'Scripts only'...Click ok...another dialog may appear asking which directories to apply the action too...choose any directories that you intend on using php in and click ok...It should work now...
up
4
JUSTANOTHERUSER
18 years ago
<LimitExcept GET POST>
Deny from all
</LimitExcept>

Does not work with Apache2+ & PHP5 . Apache Refuses to start
up
5
jimo at mail dot azhsv dot com
20 years ago
PHP 4 and IIS 6.0 (Windows Server 2003)

Had difficulty getting PHP 4.3.3 to work with Win2003 Ent Server for use with SquirrelMail. Problem found and believed solved. Appears to be something New with IIS 6.0 (More security by Micro$oft) Was getting 404 error and php was not being run as a cgi even though it was in extensions and IIS user had rights to execute it. (php from command line operated correctly)

If you are installing on Windows Server 2003 (only have Enterprise Edition ? Not sure if this applies to standard edition), and you have done the normal procedures for inclusion of PHP scripts (either ISAPI or CGI) in IIS, you will still get a 404 error when attempting to execute those scripts even though IIS has rights and the extension points to the correct file. To alleviate this problem, perform the following:

1. Open a command prompt window
2. Change to C:\windows\system32
3. Execute the command: cscript iisext.vbs /AddFile c:\php\php.exe 1 php 0 php
4. Execute the command: cscript iisext.vbs /EnFile c:\php\php.exe
5. To check for correct execution of the above,
6. Execute the command: cscript IisExt.vbs /ListFile ? the php extension should be listed

If you try just step 4 without step 3 you get an error that the file is not in the list (and won?t be there till you do step 3 above)

After this, IIS seems to like the php extension and work normally.

For additional reference, see the below 3 Micro$oft KB Articles:
HOWTO: Enable and Disable ISAPI Extensions and CGI Applications in IIS 6.0 (MS KB Article 328360)

HOWTO List Web Server Extensions and Extension Files in IIS 6.0 (MS KB Article 328505)

HOWTO Add and Remove Web Service Extension Files in IIS 6.0 (MS KB Article 328419)
up
5
ssaxena at nriol dot com
13 years ago
Here are my struggle to get PHP 5.2.12 working on Windows XP SP3, IIS 5.1 (Please note Win XP SP3 has issue of FastCGI)

1. Dowloaded installer and installed in C:\Program Files\PHP as ISAPI module

---->Did not work

Added php5isapi.dll in ISAPI Filter and added the extension .php in Home Dir->Configuration
(For every setting change restarted IIS on cmd->iisreset)

---->Did not work

(And the Google was pointing to the Fast CGI issue; Don't know why microsoft has MS-FAST ! )
Uninstalled the PHP and cleaned up the folders, PATH environment variable & PHPRC, the IIS settings and registry entries and shut down(restart is different from shut down) the system to make it very clean

2. Reinstalled the PHP in C:\PHP as ISAPI and did the same as above in IIS
(For every setting change restarted IIS on cmd->iisreset)

---->Did not work

Uninstalled and cleaned up same as above and took a breath to make sure what I am doing wrong.
Shutdown the system.

3. Unzipped the php-5.2.12-Win32.zip and did the same as above (this time manually PATH variable and security permission for the PHP folder and following settings)

short_open_tag = On
error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE
display_errors = On
doc_root = "C:\Inetpub\wwwroot"
extension_dir = "C:\PHP\ext"
cgi.force_redirect = 0

---->Did not work

Uninstalled and cleaned up same as above
Shutdown the system.

4. Downloaded Microsoft Web Platform Installer 2.0 and select the PHP+Fast CGI+Windows Cache for PHP extension and Web Deployment Tools
restarted the system to take effect the settings

---->Did not work

Uninstalled and cleaned up same as above
Shutdown the system

5. Took the prev version of PHP php-5.2.4-Win32.zip unzip the folder and did the following changes:

short_open_tag = On
error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE
display_errors = On
doc_root = "C:\Inetpub\wwwroot"
extension_dir = "C:\PHP\ext"
cgi.force_redirect = 0

set the security permission as IIS_machinename with full access to the C:\PHP folder

------->IT GOT WOKRING

Hope people would be aware of php-5.2.12 and would love the php-5.2.4
up
4
scott at chaisson dot net
16 years ago
Windows 2000 Server and IIS (SP4 and all patches):

After many frustrating hours of trying to figure out the install (again), It took a while, but here are a couple tips:

PHP working with IIS uses c:\winnt\php.ini

It doesn't matter what you set the path to, nor what you set the PHPRC environment variable to. After you get PHP running correctly in the installation folder (using php -i) copy the php.ini file into the c:\winnt folder.

Here's what worked for me:

- Add PHP path to System environment variable

- Add php5activescript.dll from http://snaps.php.net/ to the PHP folder, then Register it: "regsvr32 php5activescript.dll"

Set extension_dir and doc_root directives in PHP.INI:
extension_dir = C:\WWW\PHP\ext
doc_root = C:\WWW\Site
cgi.force_redirect = 0

(the last cgi.force_redirect isn't required, but I like to set it anyway)

Copy the .INI file into WINNT folder

In IIS Manager, right-click "Default Web Site", Click "Home Directory",
Click "Configuration", "Add" the ISAPI application:
Executable: <your php install>\php5isapi.dll
Extension: .php
Limit to: GET,HEAD,POST
Check: "Script Engine"
Uncheck: "Check that file exists"

Finally: Set up an ISAPI filter:
Click the "ISAPI Filters" tab,
Filter Name: PHP
Executable: <your php install>\php5isapi.dll

Notes: You don't have to set any of your folders as "Script source" folders. .PHP files aren't scripts, merely text files that require processing before being shipped off to the browser, which is what the ISAPI filter does.

Finally, working again.

Chase
up
4
Meiki67 skipthis at geemail
16 years ago
Had a hard day to MSI install 5.2.3 on WinXP with MySQL. I use a drive substitution (subst drive: path - in my case subst d: c:\drive_d) and installed PHP in D:\PHP - which in reality is C:\DRIVE_D\PHP. To make a long story short - only after (1) changing all substituted D:\ back to C:\DRIVE_D and (2) resolving all DOS short names to Win long names PHP started to work. The first one is clear - the substitution works only for the active console user - not for services or IUSR. For the second one I have no explanation, since DOS short names should work systemwide - maybe Win handles them correctly but PHP not ?

BTW <?php phpinfo(); ?> was of tremendeous help

Meiki
up
5
knutw at sparhell dot no
17 years ago
I recntly upgraded from PHP 5.1 to 5.2 on my Windows Server 2003 using IIS6. I selected CGI as before. My PHP folder is as always C:\Program Files\PHP. I also edited my brand new php.ini, enabling all my old extensions and recommended settings for IIS. I like not to keep my old config into a new version.

After upgrade, I just got blank pages in my browser, and the response status was 404 Not found.

I checked my installation twice, using this FAQ, but got no way.

Then I went to IIS Manager, Web Service Extensions. The php Service Extension was Allowed as it should. I deleted the Service Extension and added it. The old extension used short file names containing tilde (PROGRA~) character, but I don'æt know if that gas anything to do with the problem. Anyway, after allowing my" new" Service Extension, pointing to php-cgi.exe as before, mye web sites suddenly worked. So will revommend anyone with thos problem to delete and add the Servcie Extension. It didn't help re-allowing it, restarting IIS or the complete server.
up
3
jeff_graham at datacenterservices dot net
19 years ago
As stated within the note "jimo at mail dot azhsv dot com
29-Nov-2003 04:33
PHP 4 and IIS 6.0 (Windows Server 2003)," I found the same steps were requiered for installation of PhP 5 beta 3 on my Windows 2003 server (Standard Edition)
up
2
Curtis
16 years ago
I have some additional troubleshooting tips for 53.7, which deals with getting a blank screen on your browser when running a PHP script.

In addition to server misconfiguration, it may also be that PHP isn't configured to output errors to the browser, which is the case if you or your host uses a more secure php.ini. If this is the case, you need to find out where errors are being logged to find out if any errors are preventing normal output from being delivered to the client.

If you have access to php.ini, check the 'display_errors' directive, which is, by default, located under the 'error_reporting' directive. It's helpful to have 'display_errors' on during debugging phases, but best to have it off in production environments.

Related functions: http://php.net/ini_set | http://php.net/error_reporting | http://php.net/error_log
up
1
peter dot mosinskisNOSPAM at csuci dot edu
20 years ago
Running Win2K AS + IIS5.0 + PHP 4.3.1, I ran into a nasty problem that I mistakenly thought had to do with something in the php.ini configuration. When I would try to submit a form using the HTTP method GET it would work, but I would get a "404 Page Not Found" error using the POST method.

All my permissions were set correctly, the php.ini was configured correctly. It had to do with URLScan being installed on IIS (see below)

Page 404 File Not Found Error When Using POST method in PHP (and Perl, and otherwise)
-------------------------------------------

This is related to the Microsoft URLScan utility. If you have this problem, the IIS administrator has probably run the IIS Lockdown tool as well as configured URLScan to reject this type of HTTP method when sent in a URL. These tools are meant to enhance web server security.

URLScan configuration files can be found in the \WINNT\system32\inetsrv\urlscan folder on the web server. Specifically, the file to modify is urlscan.ini.

The changes to make are as follows:
1. Make sure UseAllowVerbs=1 under [options]
2. Under the [AllowVerbs] section, list your allowed HTTP methods to include:
GET
POST

For more information on the IIS Lockdown tool and URLScan, visit http://technet.microsoft.com
up
1
christianfelix at laszlo dot com
16 years ago
For Windows XP users

Just add php.ini to windows/system 32 and also save a copy in the setup folder e.g. c:/php/php.ini, c:/php5/php.ini,

You have to follow the suggestions, add to path, uncomment extensions and voila!!
up
0
monroe at peoplego dot com
21 years ago
INSTALLATION ON OPENBSD 3.1 VIA PORTS COLLECTION
Would have succeed but no mysql support.
I commented out the FLAVORS+= dbase filepro mysql mysql_bundled postgresql iodbc in the /usr/ports/www/php4/Makefile and in the configure options added
--with-mysql=/usr/local and it worked.

Good Luck
up
-1
joerg at fenin dot de
16 years ago
To limit HTTP Request Methods on the Apache server running PHP you should use mod_rewrite or mod_security instead of LimitExcept, to give you more control over the handling of such http errors. Can go in .htaccess file or httpd.conf

# mod_rewrite
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_METHOD} !^(GET|HEAD|POST)$
RewriteRule .* - [F,L]
</IfModule>

# mod_security
<IfModule mod_security.c>
SecFilterSelective REQUEST_METHOD "!^(GET|HEAD|POST)$" "deny,log,status:403"
</IfModule>

You can use the php request method scanner at askapache to see exactly how your server deals with various request methods, and check that your server is configured properly..

http://www.askapache.com/online-tools/request-method-scanner/
up
-1
Anonymous
17 years ago
After setting the PHPRC environment variable, none of my PHP files would hit the preprocessor. The browser was just serving out PHP source code right there in the "view source."

The manual was telling me to set this var to "c:\php," but nothing was working. It's almost as if IIS/Win2000 wasn't reading my php.ini at all.

After I set that variable to "c:\php\php.ini," all of a sudden I was getting honest to goodness PHP pages working.
up
-3
barry dot fagin at usafa dot af dot mil
18 years ago
Fixing 404 (file not found) errors with PHP 5.0.3 and IIS 6.0

IIS 6.0 is installed with security settings that don't permit dynamic content. This means that even if all the hints in the FAQ are paid attention to (.ini modified correctly, security and permissions correct for IUSR_xxx user, etc), you still get 404 errors for all php files.

To fix this: IIS Manager -> expand local computer -> Web Services Extensions -> Add web service or extension -> .php, browse to c:\php\php-cgi.exe or wherever you had the php executable installed. That plus setting the doc_root in the .ini file solved the problem.

--BF
To Top