Genel Bilgi

Bu bölümde PHP ile ilgili en genel sorulara yer verilmiştir: Nedir ve ne yapar?

PHP nedir?

Kılavuzun önsözünden bir alıntı:

PHP, HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. Sözdiziminin çoğunu C, Java ve Perl'den almış ve bunun üzerine PHP'ye özgü bir sürü eşsiz özellik eklenmiştir. Dilin amacı site geliştirenlere dinamik olarak hızla üretilen sayfalar yazabilme imkanı vermektir.

PHP'nin açılımı nedir?

PHP kısaltmasının açılımı PHP: Hypertext Preprocessor olup anlamı PHP: Hiper Metin Önişlemcisi'dir. Kısaltmanın ilk harfinin kısaltmanın kısaltması olması çoğu kişiyi şaşırtmaktadır. Bu tür kısaltmalara iç içe kısaltmalar adı verilmektedir. Meraklılar, daha ayrıntılı bilgi edinmek için » FOLDOC veya » Wikipedia'ya bakabilirler.

Sürümler arasındaki ilişki nedir?

PHP/FI 2.0 bir erken dönem ve artık desteklenmeyen bir PHP sürümüdür. PHP 3, PHP/FI 2.0'ın ardılı olup, çok daha gelişmişidir. PHP 8, PHP'nin şimdiki nesli olup, Zend motoru 4 kullanır ve bir çok yeniliğin yanında Nesne Yönelimli Programlama özelliğine de sahiptir.

PHP'nin farklı sürümlerini aynı anda çalıştırabilir miyim?

Evet. PHP kaynak paketinin kök dizininde bulunan INSTALL dosyasını okuyunuz.

Bir hata buldum! Kime söylemeliyim?

PHP Hataları Veritabanına gitmeniz ve bulduğunuz hatanın bilinen hatalardan biri olmadığından emin olmanız gerekir. Hatayı veritabanında göremezseniz hatayı bildirmek için hata raporlama formunu kullanınız. Hatayı bir eposta listesine değil, hata veritabanına bildirmek önemlidir. Çünkü bu suretle hataya bir numara atanır ve hatanın durumunu izlemek kolaylaşır. Hata veritabanını » https://github.com/php/php-src/issues adresinde bulabilirsiniz.

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top