Posta Listeleri

Bu bölümdeki sorular PHP topluluğu ile nasıl iletişime geçileceği ile ilgilidir. Bunun en iyi yolu posta listeleridir.

PHP'nin eposta listeleri var mı?

Elbette! Çeşitli konularda pek çok eposta listesi var. En bilinen topluluk eposta listelerini » Destek sayfamızda bulabilirsiniz.

En genel posta listemiz php-general olup üye olmak için »  php-general+subscribe@lists.php.net adresine, üyelikten ayrılmak için ise »  php-general+unsubscribe@lists.php.net adresine bir eposta gönderin.

Ayrıca, » Destek sayfamızdan erişeceğiniz arayüzü kullanarak da üye olabilir veya eposta listelerinden gönderilen iletilerin sonundaki bilgilerden yararlanarak üyelikten ayrılabilirsiniz.

Başka topluluklar var mı?

Dünyanın dört bir yanında sayısız PHP merkezli topluluk var. » Destek sayfamızda bu toplulukların bazılarına ilişkin bilgiler ve bazı bağlantılar bulabilirsiniz.

Kendi PHP eposta listemi açabilir miyim?

Elbette! Aslında buna izin vermekle kalmıyor bunu teşvik de ediyoruz. PHP ile ilgili deneyimlerinizi ve bilgilerinizi başkalarıyla paylaşarak küresel PHP topluluğunun büyümesine ve dilin kendisinin geliştirilmesine bu yolla da yardım edebilirsiniz.

İmdat! Nasıl posta listesi üyesi olacağımı (veya üyeliğinden ayrılacağımı) bulamadım!

Bir posta listesine üye olurken veya üyelikten ayrılırken sorunlar yaşıyorsanız posta listesi yazılımına doğru adresle başvurmamış olabilirsiniz. Eğer eposta adresiniz joeblow@example.com ise php-general listesine üyelik isteğinizi php-general-subscribe-joeblow=example.com@lists.php.net adresine, üyelikten ayrılma isteğinizi ise php-general-unsubscribe-joeblow=example.com@lists.php.net adresine eposta göndererek belirtebilirsiniz. Diğer posta listeleri de benzer adresleri kabul edecektir.

Eposta listelerimizden üyeliklerini sonlandırmak isteyenlerin bunu başaramamalarının başlıca sebebi eposta yönlendiricileri kullanmalarıdır. Örneğin, eposta adresiniz danbrown@example.com ise, fakat eposta listesine yönlendirilmiş php-lists@example.com adresinizle üye olmuşsanız danbrown@example.com adresinizi üyelikten çıkarmaya çalışmanız bu adres sistemlerimiz tarafından bilinmediğinden başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Eğer bu adres yerine php-lists@example.com eposta adresinizi üyelikten çıkarmak isteseydiniz bu çaba boşa gitmeyecekti.

Posta listelerinin bir yerlerde arşivi var mı?

Evet. Arşiv sitelerinin adres listesini » mailing list sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca, eposta listelerimizi arşivleyen düzinelerce site bulunmaktadır. Ara motorlarında "php mailing list archives" dizgesiyle arama yaparak bunlara ulaşabilirsiniz.

Posta listesi iletileri » news://news.php.net/ haber sunucusunda da arşivlenmektedir. Ayrıca, haber sunucumuzun deneysel bir HTML arayüzü de mevcuttur: » http://news.php.net/

Bir posta listesine ne sorabilirim?

PHP'nin bilinirliğinin giderek artışına paralel olarak php-general posta listesinin de trafiği artmaktadır. Ortalama günlük trafik 75-200 posta civarındadır. Bundan dolayı başka yerleri de araştırdıktan sonra posta listeleri en son çare olarak kullanılmalıdır.

Listeye bir ileti göndermeden önce, yardım bulmak için lütfen bu SSS'ye ve kılavuza bakınız. Hiçbir şey bulamazsanız posta listesi arşivlerini deneyiniz (yukarı bakınız). PHP'yi kurmak veya yapılandırmak konusunda sorun yaşıyorsanız lütfen konu ile ilgili tüm belgeleri ve README dosyalarını okuyunuz. Hala derdinize deva olacak bilgilere erişememişseniz posta listelerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

En iyi yanıtları alabilmeniz için, lütfen sorunuzu doğru eposta listesine gönderdiğiniz emin olun. Örneğin PHP kurulumunuzda yaşadığınız sorunları php-install eposta listesine göndermelisiniz. Bir yetersizlik: Bazı listeler farklı kullanım amaçlarına sahip oldukları halde benzer isimlere sahip olabilirler. Windows üzerinde PHP betiğiniz ile ilgili sorunları "Windows PHP users" listesine göndermelisiniz, "Windows Internals" listesine değil.

Soru sormadan önce lütfen » Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları belgesini okuyunuz.

Bir posta listesine soru sorarken hangi bilgileri vermeliyim?

"PHP'yi çalıştıramıyorum! Bana yardım edin! Neyi yanlış yapıyorum?" gibi postaları kimse dikkate almaz. PHP'yi çalıştıramıyorsanız, PHP'yi hangi işletim sisteminde kullandığınızı, PHP'nin sürümünü, nasıl temin ettiğinizi (derlenmiş paket, Git, RPM ve benzeri), çalıştırmak için neler yaptığınızı ve aldığınız hata iletilerini tam olarak belirtmelisiniz.

Aynı şeyleri başka sorunlar için de yapmalısınız. Neler yaptığınızı, nerede saplanıp kaldığınızı, bu durumdan çıkmak için neler denediğinizi varsa aldığınız hata iletilerini iletinize dahil etmelisiniz. Eğer sorun kendi yazdığınız kodlarla ilgiliyse çalışmayan kod parçasını da iletinize dahil ediniz. Gerekli olmayan kodları dahil etmeyiniz! Bu iletinizin okunmasını zorlaştıracağı için çoğu kişi iletinizi hiç okumadan geçecektir. Postanızda ne kadar bilgi vereceğinizden emin olamıyorsanız, az da olsa bilgi vermek hiç vermemekten iyidir.

Diğer önemli şey de konu başlığında sorunun özetlenmesidir. "İMDAAAT" veya "Buradaki sorun ne?" diye bir konu başlığını okuyucuların büyük çoğunluğu yok sayacaktır.

Ve son olarak, hemen herkese büyük faydası olan » Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları belgesini mutlaka okuyunuz.

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top