PECL Kurulumları Hakkında

» PECL, » PEAR üzerinden kullanılabililen bir PHP eklentileri deposudur. Kılavuzun bu bölümü PECL eklentilerinin nasıl edinileceği ve nasıl kurulacağını göstermek için tasarlanmıştır.

Bu talimatlarda, PHP kaynak kodunun /php/kaynak/dizininiz/ altında bulunduğu ve PECL eklentisinin isminin eklenti olduğu varsayılacaktır. Hazırlıklarınızı buna göre yapın. Bu talimatlarda ayrıca, » pear komutunu kullanmayı bildiğiniz varsayılacaktır. PEAR kılavuzundaki pear komutu ile ilgili bilgiler pecl komutu için de geçerlidir.

Burada genel olarak eklentinin paylaşımlı olarak derlenmesi, kurulması ve yüklenmesi üzerinde durulacaktır. Sonraki bölümlerde açıklanan yöntemler eklentiyi nasıl derleyip kuracağınızla ilgili çeşitli talimatlar içerir, fakat bunları sizin yerinize otomatik olarak yüklemezler. Eklentiler bir extension yönergesi eklenerek yüklenebilirler. Bunun için php.ini dosyasını veya dl() işlevini kullanabilirsiniz.

PHP modüllerini derlerken, derleme için gerekli araçların (autoconf, automake, libtool gibi) birbirleriyle en uyumlu sürümlerini kullanıyor olmak önemlidir. Gerekli araçlar ve bunların gerekli sürümleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi » Anonim Git Talimatları sayfasında bulabilirsiniz.

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top