PHP 8.2.4 Released!

Bir PHP Eklentisinin Windows Kurulumu

Windows'ta bir PHP eklentisini yüklemenin iki yolu vardır: Ya eklentiyi PHP içinde derlersiniz ya da DLL olarak yüklersiniz. Derlenmiş bir eklentiyi yüklemek en kolay ve en çok tercih edilen yoldur.

Bir eklentiyi yüklemek için sisteminizde o eklentinin ".dll" dosyasının bulunması gerekir. Tüm eklentiler otomatik olarak belirli aralıklarla PHP Grubu tarafından derlenirler (bunları indirmek için sonraki bölüme bakınız).

Bir eklentiyi PHP içinde derlemek için Kaynak kod paketinden derleme belgesine bakınız.

Bir eklentiyi tek başına (yani bir DLL olarak) derlemek için Kaynak kod paketinden derleme belgesine bakınız. Eğer DLL dosyası ne PHP dağıtımınızda ne de PECL sitesinde mevcutsa, eklentiyi kullanmaya başlamadan önce derlemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir eklenti nereden bulunur?

PHP eklentileri genellikle "php_*.dll" biçeminde isimlendirilir (yıldız iminin yerine eklentinin ismi gelir) ve "PHP\ext" dizini altında bulunur.

PHP, geliştiricilerin büyük çoğunluğunca en faydalı bulunan eklentilerle birlikte gelir. Bunlara "çekirdek" eklentiler adı verilir.

Bununla birlikte, çekirdek eklentilerle sağlanmamış bir işlevselliğe ihtiyaç duyarsanız, » PECL sitesine bakabilirsiniz. PHP Eklentileri Halk Kütüphanesi (PECL - PHP Extension Community Library) bir PHP Eklentileri deposu olup PHP eklentilerinin geliştirilmesi ve indirilmesi için barındırma oluşumlarını ve bilinen tüm eklentilerin bir dizinini içerir.

Kendi kullanımınız için bir eklenti geliştiriyorsanız PECL'de barındırılmasını isteyebilirsiniz, böylece ihtiyaçları aynı olan başkaları da eklentinizden yararlanabilir. Bunun bazı olumlu yan etkileri de vardır: Geribildirim, teşekkür, hata bildirimi, hatta düzeltme ve yama alma şansınız olur. Eklentinizi barındırılmak üzere PECL'ye göndermeden önce lütfen » PECL submit adresini ziyaret ediniz.

Hangi eklenti indirilecek?

Çoğu zaman her DLL'nin çok sayıda sürümü vardır:

  • Farklı sürüm numaraları (en azından ilk iki sayı tutmalı)
  • Farklı evre güvenceli olanlar
  • Farklı işlemciler için olanlar (x86, x64, ...)
  • Farklı hata ayıklama seçenekli olanlar
  • vs.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: Eklenti ayarlarınız kullandığınız PHP çalıştırılabilirinin ayarları ile aynı olmalıdır. Aşağıdaki PHP betiği PHP ayarlarınızın tamamını size söyleyecektir:

Örnek 1 - phpinfo() kullanımı

<?php
phpinfo
();
?>

Ya da komut satırından şunu çalıştırın:

sürücü:\\dizin\yolu\php\executable\php.exe -i

Bir eklentinin yüklenmesi

Bir PHP eklentisini yüklemenin en bilinen yolu eklentiyi php.ini dosyasına eklemektir. Dikkatli incelerseniz php.ini dosyanızda bir çok eklentinin zaten ekli olduğunu görürsünüz. Eklentiyi etkin kılmak için tek yapacağınız eklentinin belirtildiği satırın başındaki noktalı virgülü silmek olacaktır.

PHP 7.2.0 ve üzeri sürümlerde, eklentinin dosya adı yerine eklenti adının kullanılabileceğini unutmayın. Bu işletim sisteminden bağımsız ve daha kolay olduğundan, özellikle yeni başlayanlar için, yüklenecek eklentileri belirlemenin önerilen yolu haline gelir. Dosya adları, önceki sürümlerle uyumluluk için desteklenmeye devam etmektedir.

;extension=php_eklenti.dll
extension=php_eklenti.dll
; PHP 7.2 ve sonrasında şunu tercih edin:
extension=eklenti
zend_extension=diğer_eklenti

Bununla birlikte, bazı HTTP sunucuları, PHP çalıştırılabilirinin yanına konmuş php.ini dosyasını kullanmadıklarından eklentinizi göremeyebilirler. HTTP sunucunuzun kullandığı php.ini dosyasının bulunduğu yeri phpinfo() işlevini kullanarak öğrenebilirsiniz:

Configuration File (php.ini) Path C:\WINDOWS
Loaded Configuration File         C:\Program Files\PHP\5.2\php.ini

Eklentiyi etkin kıldıktan sonra php.ini dosyanızı kaydedin ve HTTP sunucunuzu yeniden başlattıktan sonra tekrar phpinfo() çıktısına bakın. Yeni eklentiyi artık kendi bölümünde görüyor olmanız gerekir.

Sorunların çözümlenmesi

Eğer eklenti phpinfo() çıktısında görünmüyorsa sorunun kaynağını bulmak için günlük dosyalarınıza bakmalısınız.

PHP'yi komut satırından kullanıyorsanız (CGI), eklenti yükleme hatasını doğrudan ekranda görebilirsiniz.

PHP'yi bir HTTP sunucusu ile kullanıyorsanız günlük dosyalarının yeri ve biçemi kullandığınız yazılıma göre değişir. Günlüklerin yerini bulmak için kullandığınız HTTP sunucusunun belgelerine bakınız.

Sorunların çoğu DLL dosyasının ve bu dosyanın bağımlı olduğu DLL'lerin yeri ile ilgilidir. php.ini içindeki "extension_dir" yönergesinin değeri ile derleme sırasında yapılan ayarlar arasında bir tutarsızlık olabilir.

Eğer sorun derleme sırasında yapılan ayarlarla uyumsuzluktan kaynaklanıyorsa muhtemelen indirdiğiniz DLL dosyasını doğru yere koymamışsınız demektir. Eklentiyi doğru ayarlarla tekrar indirmeyi deneyin. Bunu yaptıktan sonra tekrar phpinfo() çıktısına bakmayı unutmayın.

add a note

User Contributed Notes 3 notes

up
2
ferdnyc at gmail dot com
6 months ago
This is handwaved somewhat in the "Resolving problems" section, but mis-location of (non-extension) DLL files is often a problem when installing PHP extensions on Windows.

Many PHP extensions come with not only the extension DLL, but supplementary DLLs that are required by that extension. (For example, php_luasandbox.dll comes with lua5.1.dll, the lua interpreter it sandboxes.) Those other DLLs should go into the same directory as the php.exe binary, NOT the extension directory.

So, if php_luasandbox.dll is installed at C:\PHP8.1\ext\php_luasandbox.dll, the interpreter would be located at C:\PHP8.1\lua5.1.dll. That allows the PHP binary C:\PHP8.1\php.exe to find those additional DLLs when required.
up
1
dario at 4assistance dot com
2 months ago
On windows, drop your extension's dependencies into a dir of your choice, but outside of your php install. Add that dir to a path environment variable used by your php. Add <extension_name>.dll to your php's extension_dir, and update your php.ini (unless you're simply testing with php's cli).
up
-1
bk at kaelberer-aio dot de
1 month ago
In addition to the helpful comments of ferdnyc and dario: A few weeks ago I've set up a new W11 using PHP 8.1. (as a module) with Apache. It was working fine.
Today i wanted to install the PECL-extension php-amqp. This extension comes with two additional files that are said to be placed in PHPs main directory. It worked fine running from the command prompt but with Apache the extension failed with "Unable to load dynamic library 'amqp'".
I tried 100 ways to notate paths in php.ini and http.conf: c:, C:, \, \\, /, ". I also installed a new PHP in the root to get rid of the space in the path. It did not help.
When reading dario's comment i stumbeled across him mentioning "path environment variable". I checked that in Window's settings and I realized, that i had added PHP's path to the USER'S path-settings, but not to the SYSTEM'S path. That is why it worked in the command prompt but not when starting Apache as a service. After adding it there it worked fine.
To Top