PHPCon Poland 2024

$_ENV

(PHP 4 >= 4.1.0, PHP 5, PHP 7, PHP 8)

$_ENVOrtam değişkenleri

Açıklama

Ortam yönetimi kullanılarak geçerli betiğe aktarılan bütünleşik ortam değişkenleri dizisi.

Bu değişkenler PHP yazım denetleyicisinin çalıştığı ortamdan PHP'nin küresel isim alanına ithal edilir. Çoğu PHP'nin altında çalıştığı kabuk (shell) tarafından sağlanır. Farklı sistemler farklı türde kabuklar çalıştırırlar, bu bakımdan tam bir tanımlı ortam değişkenleri listesi verilemez. Lütfen tanımlı ortam değişkenleri listesi için kullandığınız kabuğun belgelerine bakınız.

Diğer ortam değişkenleri, CGI değişkenlerini içerir ve PHP'nin bir sunucu hizmeti olarak mı yoksa CGI işlemcisi olarak mı çalıştığına bakmaksızın yerleştirilirler.

Örnekler

Örnek 1 - $_ENV örneği

<?php
echo 'Benim adım ' .$_ENV["USER"] . '!';
?>

Bu betiği "yasar" isimli kullanıcının çalıştırdığı varsayılarak

Yukarıdaki örnek şuna benzer bir çıktı üretir:

Benim adım yasar!

Notlar

Bilginize:

Bu bir süper küreseldir. Yani bir betiğin her yerinde geçerlidir. Değişkene işlevler ve yöntemlerin içinden erişmek için global $değişken; deyimine gerek yoktur.

Ayrıca Bakınız

add a note

User Contributed Notes 2 notes

up
166
gabe-php at mudbugmedia dot com
14 years ago
If your $_ENV array is mysteriously empty, but you still see the variables when calling getenv() or in your phpinfo(), check your http://us.php.net/manual/en/ini.core.php#ini.variables-order ini setting to ensure it includes "E" in the string.
up
5
aasasdasdf at yandex dot ru
10 years ago
Please note that writing to $_ENV does not actually set an environment variable, i.e. the variable will not propagate to any child processes you launch (except forked script processes, in which case it's just a variable in the script's memory). To set real environment variables, you must use putenv().

Basically, setting a variable in $_ENV does not have any meaning besides setting or overriding a script-wide global variable. Thus, one should never modify $_ENV except for testing purposes (and then be careful to use putenv() too, if appropriate).

PHP will not trigger any kind of error or notice when writing to $_ENV.
To Top