Genel değerlendirmeler

Tamamen güvenli ve korunaklı bir sistem oluşturduk diyebilmek neredeyse imkansızdır. Bu sebepten dolayı en uygun davranış riskleri ve kullanılabilirliği uygun şekilde dengelemek olmalıdır. Eğer kullanıcıların bilgi göndermeden önce parmak izi ve gözbebeği taraması gibi ileri güvenlikli bir sistemden geçmesi gerekirse, çok güvenli bir sistem oluşturulduğundan söz edebiliriz. Ancak bu şekilde kullanımı çok zor bir sistem halini alacaktır. Aynı şekilde basit bir amaç için hazırlanmış bir formu doldurmak çok zorsa ve vakit alıyorsa, bunu dolduran kullanıcı güvenliği atlatıp bazı kestirme yolları deneyerek formu göndermek isteyebilir.

En iyi güvenlik sisteminin yolu istenen güvenlik denetimlerinin kullanıcı çok uğraştırılıp bıktırılmadan, yapmak istediği şeye engel olunmadan kurulan bir sistemden geçer. Güvenliği etkileyen bazı saldırıların asıl amacı bazen güvenlik amaçlı kurulan bazı sistemlerin kullanıcıları bıktırması ve bunların kullanıcıyı farklı birşeyler yapmaya itmesidir.

Unutmayın ki, bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlü olabilir. Tüm hareketleri, zaman, mekan, hareket türü gibi en ince ayrıntısına kadar günlüklere kaydetseniz bile kullanıcı sadece basit bir çerez ile doğrulanıyorsa, kullanıcılarla hareket günlükleri arasındaki ilişki zayıf olacaktır.

Yaptıklarınızı denerken, en basit sayfada bile tüm olasılıkları denemenin imkansız olduğunu unutmayınız. Uygulamanıza ulaşan bilgi şirketinizde çalışan bir tanıdıktan gelebileceği gibi, klavyenin üzerinde dolaşan bir kediden veya dünyanın öteki ucundan sistemlerde açıklar arayan sistem kırıcı birinden de gelebilir. Bu yüzden beklenmeyen bir bilgi geldiğinde nasıl davranılacağını önceden tespit edip, bu durumda kullanıcının uygulamayı kullanarak sisteme erişmesini engellemelisiniz.

Günümüz Genel Ağ'ı, kodunuzu kırarak, sitenizi çökerterek, uygunsuz içerik göndererek veya gününüzü bir şekilde ziyan ederek kendilerine isim yapmaya çalışan kişilerle doludur. Sitenizin küçük ya da büyük olmasının bir önemi yoktur, siz basitçe hatta kalmayı, bağlanacağınız bir sunucu olmasını hedeflersiniz fakat, çoğu kırıcı program için büyüklüğün önemi yoktur, basitçe devasa IP bloklarını tarayarak kendilerine kurban ararlar. Onların kurbanlarından biri olmamaya çalışın.

add a note

User Contributed Notes

There are no user contributed notes for this page.
To Top