Giriş

PHP sadece HTML çıktı oluşturmaz. Ayrıca, GIF, PNG, JPEG, WBMP ve XPM dahil çeşitli resim biçemlerinde dosyalar oluşturabilir veya bunlar üzerinde değişiklik yapabilir. Dahası, PHP resim akımlarını doğrudan tarayıcıya gönderebilir. Bunun için PHP'yi GD kütüphanesi ile derlemeniz gerekir. Hangi resim biçemlerini kullanmak istediğinize bağlı olarak PHP ve GD başka kütüphaneleri de gerektirebilir.

PHP'deki resim işlevlerini JPEG, GIF, PNG, SWF, TIFF ve JPEG2000 resimlerinin boyutlarını öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Exif eklentesi ile JPEG ve TIFF resim başlıklarındaki bilgiler üzerinde çalışabilir, böylece sayısal kameralar tarafından üretilmiş temel verileri okuyabilirsiniz. Exif işlevleri GD kütüphanesine ihtiyaç duymaz.

Bilginize: Resimleri okumak, değiştirmek ve yazmak için kütüphanenin yeteneklerinin nasıl geliştirileceğini öğrenmek için gereksinimler sayfasına bakınız. Sayısal kameralardan aldığınız resimlerin temel verilerini okumak için exif eklentisi gerekir.

Bilginize: getimagesize() işlevi GD eklentisini gerektirmez.

add a note add a note

User Contributed Notes 1 note

up
0
gamesparamundo123 at gmail dot com
7 months ago
The EXIF extension has been updated to support a much larger range of formats. This means that their format specific tags are now properly translated when parsing images with the exif_read_data() function. The following new formats are now supported:

Samsung
DJI
Panasonic
Sony
Pentax
Minolta
Sigma/Foveon
AGFA
Kyocera
Ricoh
Epson
The EXIF functions exif_read_data() and exif_thumbnail() now support passing streams as their first argument.
To Top